Berlín! jak se tam dostat, kde bydlet, a jak jsme málem neodjeli

08:39:00

Tak, konečně má chvilku něco napsat o mý nedávný cestě do Berlína. Asi to rozdělím na víc článků, takže tohle je první. Protože se všichni rádi zasmějí cizímu neštěstí, tak začnu odjezdem z Berlína, což byl trochu fail všech failů - to je tak, když ještě musíte támhle do toho obchodu, pak támhle... No a nakonec se odjezd v 19 hodin už nezdá tak pozdě jako se zdál ráno. Rychle ještě do supermarketu pro jídlo na cestu a šup na ZOB am Funkturm (Zentraler Omnibusbahnhof Berlin). No, jenže zákon  schválnosti pracuje - přestože jsme se celou dobu pobytu i přes výluky pohybovali po U-Bahn bez problémů, samozřejmě cestou jsme se (mojí vinou) lehce ztratili a museli navíc jednou přestupovat. Metra nám ujížděli před nosem a my moc nevěděli, kudy jít. Jeli jsme posledním metrem a autobus měl odjíždět za 25 minut a před náma bylo pořád hodně zastávek. Ještě jsem volala na linku SA, jestli ten spoj bude mít zpoždění (spoje z/do Německa teď mají dost zpoždění, kvůli pracím na silnici), ale ne, prej spoj vyjede na čas. Ze stanice metra jsme vystupovali v krásnym čase 19:48, na nádraží doběhli asi o 7 minut později. A autobus nikde. Jenom na ceduli svítí, že spoj bude o 45 minut opožděn... no nezabili byste tu slepici na infolince?

Ale teď už k faktům.

Doprava tam a zpátky


Jeli jsme se Student Agency. Sice je to taková naleštěná bída, jakože super servis (kafe z automatu a nestabilní wifi), nicméně autobusy maj pohodlný a ceny jsou super. Praha-Berlín se dá sehnat i za 10 euro. Cesta trvala něco kolo 6 hodin (zpoždění kvůli pracím na silnici a bezpečnoství přestávka řidiče 30 minut).

Ubytování - Check !n hostel

Tak tohle byl taky super kauf. Postel v dorm se dá sehnat i za 12 €, což mi přijde jako super cena. Je to sice bez snídaně, ale v hostelu se kuchyň s lednicema, kde si jídlo můžete nechat. Je trochu problém s místem, protože dva sporáky a 4 lednice pro tolik lidí neni dost. Nicméně hostel byl čistej, pokoje sice menší, ale na přespání stačí. Na pokojích jsou zamykatelný skříňky, zámeček vám půjčej na recepci. Platí se akorát kauce 10€ za osobu, kterou vám na konci pobytu vrátěj. A lokalita je fakt super - Checkpoin Charlie je hned za rohem, hned za hotelem je Lidl, kde se dá koupit jídlo. Pěšky dojdete do centa tak za 20 minut. 
Jedinej problém byl s postelema, protože trochu vrzaly, takže kdo má lehčí spaní, tak se možná moc nevyspí. Ale to je asi tak jediná nevýhoda, jinak bylo všechno v pohodě. A check out je až do 11 hodin, což je super. 


Doprava po Berlíně

Tady jsme najeli trochu na Stay socka styl - protože jsme bydleli hned u centra, většinu času jsme chodili. A chodili jsme fakt celý dny. Jednom jednou jsme si koupili celodenní jízdenku, abysme se podivali i do vzdálenějších částí, který bysme neušli. Jízdenka platí na všechno (U-bahn, S-bahn, tramvaje, autobusy). Kupuje se v automatech, kterej bere i karty - ale jenom Maestro. Jinak nějaký berou i bankovky, ale to se člověk musí podívat. Jízdenka se pak klasicky označuje jako v Praze.
Pro zóny AB (který vám určitě stačej, zóna C je fakt okraj Berlína):
lístek pro 3 stanice U-bahn a S-bahn nebo pro 6 autobuse: 1,20€
lístek na 2 hodiny (jen pro jednu cestu, nemůžete se na stejnej lístek vrátit): 2,70€
celodenní lístek (platí do 3 hodin ráno): 6,90€Jinak pokud někdo chápete rozdíl mezi U-bahn a S-bahn, prosím vysvětlit :D. myslela jsem, že U-bahn jezdí pod zemí a S-bahn nad... ale ne, oboje jezdí i pod i nad zemí :D. Ale i pod zemí je signál, což je super. Ono to neni moc hluboko, oproti Praze. A je to skoro jak v Londýně  - stejně stísněný, stejně malý :D. Nemaj tam teda rozvětvený linky, ale taky se stane, že máte v jedný stanici přímo vedle sebe několik kolejí pro různý linky.
U-bahn jsme využívali nejvíc, párkrát jeli i S-bahn. Autobusem jsme jeli jednou a tramvají vůbec. Orientovali jsme se totiž podle mapy metra na normální mapě města, kde autobusy vůbec nebyly nakreslený. Takže je možný, že někde by to časově i vyšlo líp busem, ale co :D.

A to je zatim všechno, další články o Berlíně budou! :)

You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like me on Facebook

Flickr Images