Nizozemsko 1. část: Rotterdam za 2 hodiny

07:12:00

Když začínám psát tenhle článek, jsou to přibližně dvě hodiny, co jsem přiletěla z Nizozemska. Jsem hrozně, ale opravu hrozně unavená (proč, to se dozvíte v dalších článcích), ale mám chuť psát. Nevím, kdy článek dopíšu, ale snad to bude co nejdřív. Byla jsem zvědavá, četla jsem o Nizozemsku spoustu článků od Káji z http://food-paper-travel.blogspot.cz

Odlítali jsme krásně v pátek 13. z Prahy. Bylo krásný počasí, sluníčko...


Sluníčko nás doprovázelo celou cestu. Let byl bez větších problémů, i nad naší cílovou destinací Amsterdamem bylo sluníčko. Bylo jenom dost větrno, což je fakt ideální pro člověka, který se trochu bojí létat (mě). Takže při přistávání to s náma trochu házelo, ale co. Přiletěli jsme v 14:30.


Asi za půl hodiny po přistání nám měl jet vlak do Rotterdamu. Kdo někdy byl na Schipholu, tak ví, že to neni zrovna malý letiště a půl hodiny neni zrovna moc času. Ale zvládli jsme to. Koupili jsme si šíleně drahou jízdenku a jeli. (jenom teda nepochopim, že v nejlevnějším metru a obyč vlaku je wifi, a v nějakym nóbl Intercity direct není).


V 15:40 dorazíme na zastávku Rotterdam Centraal a scházíme se s Jeanette, u který budeme bydlet. Mezitím se venku rozpoutá apokalypsa - naprostě šílenej slejvák a vítr, kterej jsem tady v Praze nikdy nezažila, Chvilku počkáme a pak se vydáme do víru města. 


Pořád prší, i když míň. Vítr fouká a je hrozná zima. Papír, na kterej jsme si vypsali před odletem památky, který chceme vidět, ani nevytáhneme. Jeanette nás vede, abychom viděli nějaý ty turitiký highlights, na víc neni čas. 


Jdeme směrem ke kostelu Laurenskerk a co nevidíme - sluníčko! :D Asi jsem nikdy ze sluníčka neměla takovou radost než v Rotterdamu po tom hroznym slejváku. 


Chceme jenom tak lehce nakouknout dovnitř, ale Jeanette nám už aktivně kupuje lístky. Je skoro 17 hodin, otevřeno mají mít do 17... ale prej máme jít, v pohode, žádnej stres:D. Tak jdeme a fakt nelitujeme, ten kostel vypadá krásně. Úplně jinak, než je člověk zvyklej. Je takovej strohej, ale to vůbec nemyslim negativně! Naopak, vypadá to líp, než ty ostatní přeplácaný kostely.A dokonce tam maj i obří zrcadlo pro selfíčka :D. 


Jeanette s Martinem ještě zůstávají v kostele, já nechci propásnout světlo venku, takže jdu ven. Vítr se skoro utišil (konečně :D) a je fakt krásně. Jenom škoda, že za chvíli bude tma (to je holt ta nevýhoda cestování na podzim).


Pak se vydáme do okolí stanice metra Blaak. Což je asi takový to nejznámější centrum Rotterdamu. 

Je tam třeba tahle kásná budova. Jmenuje se Groten Markt. Je fakt obří (jak už z názvu vypovídá :D) a jak taky název napovídá, jsou tam trhy. Můžete tam koupit fakt skoro všechno, na co si vzpomenete. Takovej jakoby Camden Town v Londýně. A co je nejlepší, jak vidíte ty okýnka, tak tam jsou normálně byty! Ale pokud byste tam chtěli bydlet, tak si rozbijte prasátko, ty byty stojej okolo 1 milion EURO. Možná proto je tam italská restaurace Jamieho Olivera... Ale stejne, neni to cool? Jedno okno máte s výhledem na naprostý centrum Amsterdamu a z druhýho se můžete koukat, jak lidi nakupujou...Vydržela bych se tam procházet (a nakupovat a jíst, co si budem povídat) fakt dlouho, ale slunce už zapadlo, a my chtěli ještě aspoň něco vidět za světla. V okolí je ještě třeba knihovna, která byla postavená jako kopie Centre Pompidou v Paříži. Na fotce jí ale bohužel nemám, asi jsem to nějak v tý rychlosti nestihla vyfotit :(


Jsou tam taky známý krychlový domečky Kubus woning, který podle mě naživo vypadaj mnohem líp, než na fotce :D. Mně se teda fakt moc líbily, jako někomu, kdo nemá rád moderní architekturu to asi přijde odporný, ale já tohle můžu, takže pro mě byl celkově Rotterdam ráj :). 


Celkově jsou ty domy fakt zvláštně postavený :). Ale mně se to fakt moc líbí, jak je každej jinej. Každopádně boj s časem skoro prohráváme, je skoro půl šestý a tma se neúprosně blíží... 


Poslední věc, kterou stíháme za pološera je Maritime Muzeum, vedle kterého je výhled na tenhle nádhernej přístav. Pak už padá tma a my se vydáváme do Albert Heijn koupit si věci na večeři a snídani na další den. Pak už nasedáme na tramvaj 25, která nás doveze skoro až k bytu Jeanette. Martin vaří spaghetti bolognese a Jeanette skoro celý večer řeší problém s wifi (i přestože ji několikrát ujišťuju, že to vážně není nutný). 


Dáváme si s Martinem pivo Amstel, který je typicky Dutch. Já ho pila před pár lety ve Švýcarsku a hrozně mi chutnalo. Pak už vysílení padáme do postele s budíčkem na 8:00, protože nás čeká cesta do Haagu... Ale o tom někdy příště ;)


You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like me on Facebook

Flickr Images