,,Historické" centrum Varšavy a komunismus

08:25:00

Další ,,díl" o mém výletu do Varšavy. Druhý den mi konečně počasí přálo! Bylo krásně teplo a já se opět vydala tramvají do centra. Poté jsem šla ulicí Nowi Swiat, která vás dovede až přímo na Plac Zamkovy.


Cestou jsem minula majestátnou sochu Kopernika. Nějak jsem ale nenašla, co má vlastně společného s Varšavou :D. Ono se i spekuluje, jestli to byl vůbec Polák, protože v době jeho narození něco jako národnost moc neexistovalo. Ale narodil se na území Polska, to jo. Docela zajímavě je celý ten spor o národnost popsaný na Wikipedii.


Nějakou náhodou jsem se dostala na tohle prostranství, odkud je krásný výhled na mrakodrapy. Ve Varšavě se zrovna ten den konal nějaký běžecký maraton a sportovci se scházeli zrovna tady. A pletli se mi do záběru. Někde by tam měla být hrobka neznámého vojína, kde je nepřetržitě stráž - ale nechtělo se mi mezi těmi lidmi proplétat, tak jsem to vzdala.Socha Adama Mickiewitze, což byl polský spisovatel. Tady už snad o národnosti není pochyb, haha :D


Znovu jsem se taky podívala na Plac Zamkovy, protože jsem si chtěla pořádně sama bez průvodce projít staré město. Tahle část vypadá, jako kdyby vůbec se zbytkem Varšavy neměla nic společného. S tím sluníčkem to vypadá skoro až kýčovitě.


Po pravé straně od zámku je kostel sv. Anny, u kterého je vyhlídková terasa. Upřímně, zas takový terno to neni, protože to není moc vysoko. Což je výhoda i nevýhoda, protože tam musíte šlapat po svých, výtah tam není. Na druhou stranu, cena je 5 zlotých (pro studenta 4), takže žádná velká investice. Pokud nemáte času nazbyt, tuhle atrakci můžete klidně vynechat.


Znova jsem se taky podívala na Rynek Starego Miasta a konečně jsem si mohla vyfotit mořskou vílu, aniž by mi clonila tlupa asijských turistů.


Pak jsem chtěla jít znovu k pomníku Varšavského povstání a vychutnat si sama tu trochu strašidelnou atmosféru. Jenže jsem si nemohla vzpomenout, kudy se tam přesně šlo. Při hledání jsem se trochu ztratila. Můj (jindy celkem dobrý) orientační smysl naprosto vypověděl službu a já bloudila. Ocitla jsem se třeba víceméně pátky u zámku :D. Nevadí, tak jsem si aspoň udělala pár fotek. Prosím, nekoukejte na nás solo travellers jako na blázny, když si nastavujeme samospoušť :D. Taky chceme nějaký fotky na památku!Výhled od zámku na čtvrť Praga.


Došla jsem taky k městským hradbám. Vypadaly krásně, ale bohužel jsem se tam potkala se třídou polských školáků, takže jsem se rychle zase pakovala pryč :D.A pak jsem konečně narazila na pomník. Pomník Varšavského povstání je podle mě jedna z nejzajímavějších věcí na Varšavě. Líbí se mi a zároveň mě děsí. Měla jsem štěstí, že okolo nikdo nebyl a tak si mohla tu atmosféru dosyta vychutnat.A teď už byl čas vydat se na další Free walking tour. O těch jsem už psala v minulém článku a tentorát jsem zvolila komunistickou Varšavu. Místo setkání bylo na trochu bizardním místě - kruhový objezd Charla de Gaulle. Je to o to bizardnější, že uprostřed kruháku je obří umělá palma.
Na fotce vydíte Charlesovu sochu a taky budovu, kde v minulosti ve Varšavě sídlila komunistická strana. Přístup dovnitř byl samozřejmě přísně zakázaný, a tak kolovaly úplné legendy o tom, co je uvnitř - například že je tam všechno ze zlata nebo že se tam nachází tajná vlaková stanice, která by v případě nouze komunisty odvezla přímo do Moskvy. Teď je tam obyčejný dvůr, kanceláře a restaurace.


Tady je důležitá budova napravo. Jednalo se o hlavní cenzorský úřad. Ta divná černá věc před tím je nová a má to být pomník za svobodu slova - něco jakože máme číst mezi řádky a ne vždycky text obsahuje to, co přečteme na první pohled. Dokončovali ho rychle před návštěvou Obamy, na vrchu mělo být ještě zrcadlo, ale to nestihli dokončit. Od návštěvy je to několik let a zrcadlo pořád není :D. No, jsem ráda, že takovej bordel neni jenom u nás.


Obrovská a impozantní budova Ministerstva zemědělství. Jedna budova přes celou ulici - ani se mi nevešla do záběru.Prohlídka dál pokračovala ulicí Marshalkowska. Ulice, která byla kompletně zničená po válce a přestavěna ve stylu socialistického realismu.


Komunistům se moc nehodila do krámu víra v boha, a tak chtěli zakrýt výhled výstavbou hotelu. Akorát byli moc líní, budova je o dvě patra nižší, než měla být a kostel je pořád vidět :D.


No a kde jinde byl prohlídka komunistické Varšavy mohla končit než u Palace Kultury i Nauki? Dárek od Stalina původně se jmenoval Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina), který nenávidí snad celá Varšava.  Nepřehlédnutelná dominanta města (však se taky jedná o nejvyšší budovu v Polsku), která se nachází hned vedle nádraží. No, skoro. Víte, jak je to s těma vzdálenostma ve Varšavě. 


Ale je fakt, že v noci je to krásně nacvícený. 


A tady už vidíte naší skupinku společně s guidem Przemyslem (haha, měli jste vidět ty cizince, jak se pokouší vyslovit jeho jméno. A dělal si ze mě legraci, že máme u nás levnější pivo než vodu.).
Vysvětlil nám i další důvody, proč poláci Palác tak nenávidí. Představte si celou zničenou Varšavu po válce. Jedno z mála míst, která zničeno nebylo je právě to, kde  se na fotce nacházíme. A oni ho srovnají se zemí aby na jeho místě postavili pomník komunismu...


Vevnitř najdete kino, 4 divadla, 2 muzea, kanceláře, obchod s knihami, bazén, kongresovou místnost pro 3000 lidí, univerzitu... Nejznámějí pro turisty je ale vyhlídka v nejvyšším patře. Lístek si můžete koupit buď online na http://bilety.pkin.pl/?culture=en nebo až přímo u vchodu u pokladny. Ceny jsou stejné jako online, takže to není nutné. V době mé návštěvy tam ani nebyla fronta.
Nahoře je to OBROVSKÉ.


A výhled? Víceméně samé mrakodrapy.


Myslim, že tahle atrakce je takový Must-see. Je to něco jako jet do Berlína a nepodívat se k Berlínský zdi. Může se nám Palac Kultury i Nauki nelíbit, ale je to prostě součást polský historie. Mně osobně se ta stavba líbí vzhledově líbí. Hodně kontrastuje s okolními moderními mrakodrapy a Starym Miestem - ale o tom to taky je. Líbí se mi kontrasty. A vstupný vás nezruinuje, pro dospělýho beze slev je to 20 Zl. Navíc tam mají docela hezký záchody - můžete říct, že jste byli na záchodě v nejvyšší budově Polska! A kdo z Vás to má.

You Might Also Like

2 comments

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  2. Dobrej výlet :) Za mě hlavně plus za fotky od zámku a u pomníku. No a Palác, já mám prostě pro tuhle socrealistickou megalománii slabost.

    Ke Koperníkovi anglická wikina říká, že jeho socha měla původně stát v Toruni, kde se narodil. Pak ale pak přišlo rozdělení Polska a Toruň připadl(a) Prusům, tak se socha musela postavit ve Varšavě, v ruském záboru. Asi ho tam Prusové nechtěli :)

    ReplyDelete

Popular Posts

Like me on Facebook

Flickr Images