Nizozemsko 2.část : Den Haag za den

05:39:00

Tyjo, to je už hrozně dlouho, co jsem byla v Nizozemsku... Většinou píšu články co nejdřív, dokud mám čerstvý vzpomínky. Ale pokusim se dát to všechno dohromady (někdy se fakt výhoda, když si pamatujete skoro všechno).
Před třema měsícema, 14.listopadu. Ráno vypadalo docela krásně, dokonce bylo sluníčko. Ale! V Nizozemsku není radno věřit počasí. Proto jsem si od Jeanette půjčila deštník a vyrazili jsme s Martinem do Haagu. Jeli jsme ,,metrem" z Rotterdamu. Na Den Haag Centraal to trvalo asi půl hodiny a platili jsme necelých 5 Euro, takže to díkybohu nebyla taková pálka jako do Amsterdamu... a navíc v tom vlaku byla wifi, což je super :D. Ale nevim, proč se tomu řiká metro, když pod zemí to mělo asi dvě stanice, jinak to jelo jako klasickej vlak.


Zastávka

A konečně v Haagu!


A šli jsme směrem do centra :). Je to naštěstí fakt kousek od nádraží. A Haag je fakt naprosto nádherný město. 
První památka, ke který jsme došli je Binnenhof. Je to obří komplex, ve kterým je parlament Nizozemska a vlastně všechno důležitý :). A vypadá to fakt krásně. Nebylo tam moc lidí, víceméně jenom skupina holandskejch cyklistů, který jsem fotila (A který mysleli, že umim mluvit nizozemsky a odmítali na mě mluvit anglicky :D) 
V Haagu jsou podobně jako v ostatních holandskejch městech vodní kanály. V Haagu sice ne tolik, ale přesto se najdou a vypadají nádherně :).Pak jsme se vydali k budově Paláce Míru (Vredespaleis), což je budova mezinárodního soudu. Asi nejznámější budova v Haagu. Jdeme kolem francouzský ambasády. Je to den po teroristickém útoku v Paříži... takže se na chvíli zastavujeme. Ambasádu hlídaj policajti a kolem se motají novináři.
A už je tu budova mezinárodního soudu :). Bohužel se nedalo jít dovnitř, ale myslim, že občas prohlídky dělají, ale asi jenom pro skupiny a výjimečně. My stejně neměli čas na to jít dovnitř, tak nás to ani netrápilo.Strom přání

Nápisy ,,Vítejte" v různých jazycích

Nesmějte se, víte, jak strašně foukalo? :D


Protože Haag je pobřežní město, chceme se vydat na pláž Severního moře. Trošku jsme to neodhadli a podle mapy nám to přišlo jako kousek (a proč dávat celý euro a půl za lístek, žejo :D). Takže jsme v tom hroznym větru šli dost dlouho. Šli jsme ale přes park Scheveningse Bosjes, takže to byla vlastně hezká procházka :).  (povšimněte si cyklopruhů na silnici/chodníku, občas jako chodec bojujete o holý život :D)Když vyjdeme z parku zpátky do ulic, potkáváme průvod. Teda, původně jsme mysleli, že je to nějaká demonstrace za práva černochů :D (ach ten dnešní multi-kulti svět). Ale kdepak. Byl to průvod pro děti plnej Zwarte Pietů (to jsou ty černý kudrnatý), což jsou pomocníci Sinterklaase (nizozemskej Santa Claus). A bylo to fakt krásný, hudba, nápaditý vozy, lidi se bavili...Rozhazovali i nizozemský sladkosti Kruidnoten, což chutná jako naše perníčky. Sice pak dalo trochu práci se vymotat z toho davu (a chvílema mi to fakt nebylo příjemný) a pak už se konečně před náma otevřel výhled na Den Haag Noorderstrand :). Jako samozřejmě to v listopadu na koupání nebylo, ale! Já byla tak strašně nadšená. Sice jsem tam skoro nemohla dojít (protože vítr je normálně v Nizozemsku extrém, natož u moře...). Ale pobíhala jsem tam, sbírala mušle (a lezla do moře a nechala si rozežrat boty od soli :D). Martin mě odtamtud skoro nemohl dostat. 


Já řikala, že foukalo!
Žouželka zdraví z moře!
Po pláži se jdeme najíst do mekáče (protože nic moc jinýho kolem neni). Pak se praštíme přes kapsu a kupujeme si dokonce lístek na tramvaj, protože už nás celkem bolí nohy. Máme asi 10 minut, než nám jede tramvaj a šíleně prší (překvapivě :D). Tak se jdeme podívat do nákupního centra. A já kupuju pro sebe a pro Zitu rtěnku (a protože je fronta u pokladny, tak to nestíhám, tramvaj nám ujede a já dostanu seřváno, že nemám nakupovat :D.). Ale stálo to za to, protože Zita měla z tý rtěnky hroznou radost. 
Pak jdeme k něčemu, co vlastně ani nevím, co je :D. Ještě cestou po centru jsme šli kolem budovy Noordeinde Palace, což je královskej palác. Říkali jsme, že je to takovej ,,wannabe Buckingham" a moc se nám to nelíbilo, tak jsme se dohodli, že se k němu vrátíme ještě později. No a vrátili, ale z druhý strany a já si vůbec nejsem jistá, jestli to bylo fakt ono, protože to vypadalo úplně jinak, než zepředu... No, ale asi jo. Každopádně královská zahrada teda nic moc :)


A pak jsme už pokračovali směrem k zastávce Den Haag Centraal, až jsme se dostali k takový tý ,,modernější" části Haagu, kde bylo i dost obchodů a tak. Třeba tahle pasáž. (a všude byli pořád Zwarte Pietři)


Samozřejmě nesmí chybět Primark! Ale když letíte jenom s příručním zavazadlem a navíc je tam lidí, že přes ně ani nevidíte...

Vstup do metra

Obchoďák, kdy schody vedou venkem


A skoro hned vedle nádraží je čínská čtvrť. Tohle bylo teda dost velký zklamání, protože jediný, co tam bylo čínský byla brána... Jinak to byla víceméně směs arabskejch a asijskejch obchodů, semtam nějakej irish pub...


A poslední póza pro foťák v parku Haagse Bos u nádraží a můžeme jet :).Podobně jako v mnoha dalších městech po Evropě je i v Haagu na nádraží klavír :)

A tohle je fakt super, dole vlaky/metro, nahoře tramvaje...

Tak a to je z Haagu všechno! Bylo to náročné, zvlášť ta procházka k pláži :). A před námi poslední den, a to Amsterdam, ale o tom zase až příšte :)

You Might Also Like

1 comments

  1. Uf, dalsi komentar, ale tvoje prispevky me proste bavej! Den Haag ted take miluju, prvni hodinu v nem jsem teda byla...rozcarovana, ale pak se z toho najednou stalo jedno z nejoblibenejsich mist :)

    ReplyDelete

Popular Posts

Like me on Facebook

Flickr Images