Roadtrip po Polsku #1 - jak nám málem uletělo letadlo a nespali jsme 30 hodin + nejlepší pierogi

04:09:00

Nedávno se mě Johnny ptal na pár věcí ohledně cestování pro svůj článek. Jedna z otázek byla, jestli jsem někdy využila Blablacar a jestli by mi nevadilo jet s někým, koho jsem v životě neviděla. ,,No, Blablacar jsem nikdy nezkoušela, ale jedu do Polska s dvěmi lidmi, které jsem v životě neviděla, stačí ti to? :D" zněla moje odpověď.
A tak to fakt bylo. Někdy ve stresu ze státnic mě přepadla nutkavá myšlenka navštívit Gdaňsk. Letenky na červenec byly ale dost drahé (bohužel do Gdaňsku z ČR nic moc rozumě nelítá) a Polskibus taky... Tak mě napadlo napsat do Facebookové skupiny o cestování, zda by se nechtěl někdo přidat. Ozvalo se mi pár lidí, udělala jsem společnou konverzaci... a nakonec jsme ve třech vyrazili.
Plán byl odjezd autem do Varšavy a poté z Varšavy letět do Gdaňsku. Let byl v 14:15, vyráželi jsme z Prahy v úplně pitomou hodinu - okolo třetí ráno. Jeli jsme na pohodu, s přestávkami. Před Varšavou jsme chytli kolonu a dorazili chvíli před polednem. Zaparkovali na sídlišti a šli si dát něco k obědu. Jenže trvalo to trošku déle, než jsme počítali a tak jsme šli na zastávku tramvaje. Když jsem byla minule ve Varšavě, tak byly automaty na jízdenky všude na zastávkách - no, ne tady. Takže pěkně do trafiky pro Bilet. Podle google maps jsme našli, jak se dostat na letiště. Během cesty Lucce pípla smska, že Ryanair doporučuje být na letišti alespoň 3 hodiny před odletem kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením (tou dobou to bylo cca hodinu do odletu).
Vystoupili jsme na zastávce, odkud to mělo být cca 10 minut pěšky na letiště. To asi bylo, jenže přes jakýsi autobazar a několik plotů. Trasa abychom to obešli a došli před terminál byla dlouhá tak 2 kilometry. Naštěstí jsme viděli zaparkovaný taxík nedaleko. Naštěstí je Polsko dost levné, jinak by nás tahle sranda vyšla dost draho.
Na letiště jsme dorazili asi 15 minut před zavřením gatu a na security control byla úplně neskutečná fronta, která nepostupovala moc rychle. Stáli jsme tam asi 10 minut, až jsme se uchýlili k předbíhání. Samotná kontrola jako na potvoru trvala samozřejmě nejdéle, co mohla - mě nutili sundat si boty a Lucce i Lukášovi dělali scany na výbušniny.
Následoval už jen běh letištěm a - jo, stihli jsme to! Díkybohu se nešlo přímo do letadla, ale jezdilo se autobusy, takže se nástup trochu zdržel a my to stihli.
Ze slunečné Varšavy jsme letem trvajícím pouhých cca 40 minut doletěli do upršeného Gdaňsku. Doprava do města je skvěle řešená - za pár zlotých se do centra dostanete vlakem nebo autobusem. My zvolili o trochu dražší a rychlejší vlak.
Sice se nám už opravdu hodně chtělo spát, ale nakonec jsme se překonali a sešli se třemi ostraváky. Dali si pivo, došli na jídlo a pak dali další piva. Byl to fakt příjemný večer. Akorát jsme byli už moc unavení, jak jsme nespali, a proto už o půlnoci nabrali směr postel.


A na závěr tip na naprosto skvělý pierogi.
Hned v centru v ulici Garbary (je to vedlejší od ulice Dluga, která vede od městské brány) je Amsterdam bar. Původně nám místní polky poradily restauraci vedle, ale bylo na(ne)štěstí plno, tak jsme šli sem. Naprosto úžasná obsluha, docela velký výběr polské kuchyně (pierogi, bagely atd) - na to, že (jak sami řekli) nejsou restaurace. Měla jsem i fotky, ale bohužel se mi smazalo všechno z telefonu... takže smůla.
Ceny na to, že jste přímo v centru úžasné - pivo sice 10 zl, ale to je v Polsku úplně normální cena (holt jsme pořád jediná země, kde je pivo levnější než voda). Polévka cca 6 zl, pierogi byly okolo 15 zl.

You Might Also Like

1 comments

  1. Super :) DO Gdansku bych se moc rada podivala, proste ta area Baltu je love

    ReplyDelete

Popular Posts

Like me on Facebook

Flickr Images